Szli na zachód, wrócili na wschód

Fot. Serwis BiOSG

KROŚCIENKO. Marokańczyk (28 lat) wybierał się na studia do Niemiec, a jego kolega z Gambii (33 lata) chciał dotrzeć do Hiszpanii. Niestety, obaj usiłowali zrealizować swe marzenia nielegalnie.

O tym, że po swej stronie granicy mają podejrzane ślady mogące świadczyć o nielegalnym przekroczeniu zielonej granicy polskich strażników granicznych z Krościenka zawiadomili ukraińscy pogranicznicy. Wkrótce funkcjonariusze SG zatrzymali w Krościenku dwóch nielegalnych imigrantów, którzy nie mieli przy sobie dokumentów. Udało się jednak ustalić, że jeden to obywatel Maroka, a drugi pochodzi z Gambii. Obaj legalnie przylecieli na Ukrainę w połowie zeszłego roku. Tam się poznali i wspólnie zaplanowali podróż do Europy Zachodniej.

Marokańczyk chciał studiować w Niemczech, a Gambijczyk szukać lepszego życia w słonecznej Hiszpanii. Na początek przyjechali w pobliże granicy z Polską i przekroczyli ją nielegalnie. Sąd Rejonowy w Ustrzykach Dolnych ukarał za to każdego z nich mandatem w wysokości 400 złotych. Potem zgodnie z umową o readmisji imigranci wrócili skąd przyszli, czyli na Ukrainę.

Ten rok dopiero się zaczął, ale już tylko w styczniu strażnicy graniczni z BiOSG zatrzymali aż 26 cudzoziemców, którzy nielegalnie pokonali granicę między Ukrainą i Polską i chcieli dotrzeć do Europy Zachodniej. Wśród nich przeważali obywatele Iraku i Maroka.

emka

Leave a Reply

Your email address will not be published.