
RZESZÓW. Praca dla drapieżnych ptaków rozpocznie się 10 lipca.
Po dwóch latach przerwy znów w czterech rzeszowskich parkach pojawią się sokoły i jastrzębie, które będą odstraszać krzykliwe gawrony. Od 2017 roku takiej akcji nie przeprowadzono, bo protestowali ekolodzy. Również i w 2019 roku organizacja ornitologiczna była temu przeciwna, ale zgodę na wypłaszanie w tej sposób ptactwa wyraziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Akcja odstraszania gawronów przez sokolników rozpocznie się 10 lipca i zakończy 31 sierpnia. Zarząd Zieleni Miejskiej jest w trakcie poszukiwań firmy, która zajęłaby się takim przedsięwzięciem. Gawrony odstraszane byłyby w parkach: Ogrodzie Miejskim przy ul. Dąbrowskiego, przy ul. Rycerskiej, na placu Ofiar Getta i Jedności Polonii z Macierzą. Jak informuje Maciej Chłodnicki, akcja będzie prowadzona pod nadzorem ornitologa.
Zgodę na wypłaszanie ptaków już wcześniej wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ale oprotestowała ją ogólnopolska organizacja ornitologiczna. Władze miasta w związku z tym wystąpiły do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i ta instytucja podtrzymała zgodę RDOŚ. Tak więc w parkach drapieżne ptaki mogą wypłaszać gawrony.
Mariusz Andres



One Response to "Sokoły będą płoszyć gawrony zgodnie z prawem"