
PODKARPACIE. Polska i Słowacja podpisały umowę na budowę blisko 60-kilometrowego odcinka gazociągu, który połączy oba kraje.
Projekt gazowego połączenia Polska-Słowacja zakłada budowę nowego, transgranicznego gazociągu, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Słowacji. Budowa odcinka o długości 59 kilometrów potrwa ponad dwa i pół roku i będzie kosztowała ponad pół miliarda złotych.
Umowa na realizację inwestycji została zawarta z konsorcjum firm w składzie: Budimex Mostostal S.A. oraz Mostostal Kraków S.A. Trasa gazociągu przebiegać będzie w województwie podkarpackim przez m.in. gminy Sanok, Bukowsko oraz Komańcza. Prace budowlane rozpoczną się we wrześniu.
– Połączenie gazowe Polska-Słowacja jest ważnym elementem budowy zintegrowanego europejskiego rynku gazu. Dzięki niemu zwiększymy możliwości przesyłania gazu z terminala LNG i gazociągu Baltic Pipe do naszych partnerów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM.
Wiceprezes Zawartko podkreśla, że budowany gazociąg przyczyni się również do gospodarczego rozwoju regionu Podkarpacia, szczególnie w gminach znajdujących się na trasie gazociągu.
– Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości do dwóch procent wartości budowanej infrastruktury przesyłowej – uzupełnia Artur Zawartko.
We wrześniu 2018 roku ruszyła budowa gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Słowacja. Gazociąg połączy słowacką tłocznię gazu w miejscowości Veľké Kapušany z węzłem gazu w Strachocinie. W Polsce znajdzie się fragment tego gazociągu o długości około 59 km. Z kolei jego całkowita długość to 164 km.
MS



One Response to "Powstanie polsko-słowacki gazociąg"