Podkarpacki kurator oświaty: – Egzaminy się odbędą

Fot. Paweł Dubiel

Do kuratorium zgłosiły się ponad 234 osoby, które posiadają kwalifikacje pedagogiczne i mogą być członkiem zespołu nadzorującego przebieg egzaminów.

– Z informacji, które dziś uzyskaliśmy w Podkarpackim Kuratorium Oświaty na ogólną liczbę 712 przedszkoli w 116 odbywa się strajk, tj. w 16 proc. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, na ogólną liczbę 1079, strajk trwa w 447 szkołach, czyli 41 proc. W przypadku gimnazjów – na 101 strajk odbywa się w 16 z nich, tj. 16 proc. W szkołach ponadgimnazjalnych, których jest 586 strajk odbywa się w 184 (31 proc.) – poinformowała dziś wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. – Egzamin powinien się odbyć we wszystkich szkołach – zaznaczyła.

– Wszędzie tam, gdzie są jeszcze sygnały napływające od dyrektorów o problemach w zorganizowaniu zespołów nadzorujących, które mogłyby uniemożliwić przeprowadzanie egzaminu w dniu jutrzejszym, będzie zrealizowana pomoc kuratorium oświaty – zapewniła Ewa Leniart.

– W strajku uczestniczy 31 proc. wszystkich szkół i placówek, w których odbywa się się   akcja strajkowa. To ilość szkół, w których przynajmniej 1 nauczyciel strajkuje. Nie znaczy to, że nie odbywają się tam zajęcia. Mogą być prowadzone zajęcia opiekuńcze albo dydaktyczne w ograniczonym zakresie. W porównaniu z wczorajszym dniem, kiedy było to 36 proc. widać, że ta liczba jest mniejsza, co niewątpliwie nas cieszy – oświadcza Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty. Jak zaznaczyła, wszystkie dane pochodzą bezpośrednio od dyrektorów szkół, którzy codziennie wypełniają ankietę. Dane te znacznie różnią się z przekazanymi wcześniej przez ZNP. Związkowcy twierdzą, że na Podkarpaciu w strajku bierze udział 736 z 1334 placówek, czyli 55,17 procent.

Jutro pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych

Zgodnie z planem gimnazjaliści powinni jutro usiąść do pierwszego z egzaminów. Wielu jednak zastanawia się, czy zostaną zorganizowane. – Niezależnie od całej sytuacji, egzamin jest ważny  i jutro się rozpoczyna. Od szkół, samorządów, dyrektorów płyną dobre sygnały, które mówią o tym, że egzamin gimnazjalny dla ponad 20 tys. uczniów podkarpackich szkół się odbędzie – zapewnia Małgorzata Rauch. Kuratorium na bieżąco monitoruje sytuację. Tam, gdzie dyrektorzy sugerowali problemy, kuratorium oferuje wsparcie. – Za pośrednictwem naszej strony internetowej zgłosiły się ponad 234 osoby, które posiadają kwalifikacje pedagogiczne i na mocy znowelizowanego rozporządzenia dyrektor szkoły może je powołać jako członka zespołu nadzorującego przebieg egzaminu. Do dyspozycji dyrektorów jest również ponad 40 wizytatorów. Póki co nie ma jeszcze informacji, czy i ilu dyrektorów skorzysta z pomocy osób, które zgłosiły swoją gotowość. Z pewnością zostaną jednak wcześniej przeszkolone.

Podkarpacka Kurator Oświaty podziękowała nauczycielom, którzy nie strajkują. – To właśnie oni mogą odmienić los uczniów. Ich postawa i decyzja jest słuszna. Myślę, że nauczyciele to czują i dziękuję za ich odpowiedzialną postawę – zaznacza.  – Na chwilę obecną mamy informację o 10 placówkach, z tych które zgłosiły się do nas, że mają problem. Spośród wszystkich szkół, których jutro rozpoczyna się egzamin tak naprawdę w 2 proc. na razie jeszcze występuje jakiś problem. Będziemy monitorować, co się tam zadziało i w  jaki sposób możemy pomóc dyrektorom – tłumaczy.

Harmonogram egzaminu gimnazjalnego:

1. Część humanistyczna
10 kwietnia 2019 r. (środa)
– z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00
– z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

2. Część matematyczno-przyrodnicza
11 kwietnia 2019 r. (czwartek)
– z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00
– z zakresu matematyki – godz. 11:00

3. Język obcy nowożytny
12 kwietnia 2019 r. (piątek)
– na poziomie podstawowym – godz. 9:00
– na poziomie rozszerzonym – godz. 11:00

wk

5 Responses to "Podkarpacki kurator oświaty: – Egzaminy się odbędą"

Leave a Reply

Your email address will not be published.