Rusza nowy SOR w Jarosławiu

W miejscu dawnych oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatalogicznego będzie działać SOR. Fot. Starostwo Jarosław

JAROSŁAW. Sale do resuscytacji i intensywnej terapii, gabinety zabiegowe i pomieszczenia administracyjno-porządkowe poprawią warunki w COM.

1 września w Jarosławiu nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy rozpocznie przyjmowanie pacjentów. Inwestycja w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu warta ponad 9 mln zł przyczyni się do zmiany na lepsze komfortu oraz bezpieczeństwa pacjentów.

Powstanie i wyposażenie SOR, łącznie z oddanym już wcześniej do użytku lądowiskiem dla śmigłowców, kosztowało ponad 9 mln zł. 85 proc. tej kwoty to wsparcie budżetu państwa. Szpitalny oddział ratunkowy będzie wyposażony w czterołóżkowy tzw. triaż, czyli procedurę umożliwiającą służbom medycznym podział rannych zależnie od stopnia zagrożenia zdrowia i życia. Poza tym na oddziale będzie sześć łóżek obserwacyjnych, sale do resuscytacji i intensywnej terapii, gabinety zabiegowe i pomieszczenia administracyjno-porządkowe. Pracę lekarzom ułatwi specjalistyczny sprzęt, tomograf i rezonans, przyłóżkowy rentgen czy aparat USG.

– Podnoszenie bezpieczeństwa dla mieszkańców powiatu jarosławskiego to jedna strona, ale druga strona to też warunki pracy tych, którzy będą dbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo – mówił podczas konferencji prasowej starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. – Jestem przekonany, że w ślad za poprawą warunków wzrasta również poziom świadczonych usług – dodał.

SOR będzie odgrywał ważną rolę ze względu na umiejscowienie Jarosławia – w pobliżu granicy z Ukrainą i dużych węzłów komunikacyjnych, w tym autostrady A4. Poprawi się też obsługa pacjentów z terenu powiatu.

Budowa SOR-u to kolejna duża inwestycja realizowana w ostatnim czasie przez szpital. W 2018 r. oddano do użytku budynek dla oddziałów ginekologiczno-położniczego, neonatologicznego i bloku operacyjnego. Wybudowano także lądowisko dla śmigłowców.

wk

Leave a Reply

Your email address will not be published.