Tynki silikonowe do wykańczania elewacji. Poznaj ich zalety

Stoisz przed wyborem tynku elewacyjnego? Wykańczasz nowy dom albo jesteś na finiszu renowacji starego? Chcesz zabezpieczyć ściany przed wilgocią, brudem, promieniowaniem UV i wybrać dowolny kolor? Zwróć uwagę na tynki silikonowe – wszechstronne środki, które sprawdzą się na każdej ścianie zewnętrznej. 

Tynki silikonowe cienkowarstwowe na zewnątrz budynków

Środek ten sprawdzi się w miejscach o dużym stopniu zanieczyszczenia, np. w mieście czy w pobliżu fabryk. O czystość elewacji zadba zwykły deszcz, który na bieżąco będzie spłukiwał zabrudzenia. 

Z drugiej strony – na tynku silikonowym nie osiadają grzyby i glony, dlatego również w przypadku budynków w miejscach o podwyższonym poziomie wilgotności, np. w lesie, przy jeziorze czy rzece, również warto go zastosować.

Ważnym parametrem tynku silikonowego jest paroprzepuszczalność. Zwłaszcza dla domów, w których zastosowano system ocieplenia w postaci wełny mineralnej. Ten materiał izolacyjny wymaga oddychającego tynku, takiego właśnie jak tynk silikonowy lub tynk silikatowy. Jeśli natomiast użyłeś styropianu, rodzaj tynku nie ma aż tak dużego znaczenia.

Zalety tynku silikonowego – wszechstronny środek budowlany

  • hydrofobowy – nie nasiąka wodą i chroni przed wilgocią; nadmiar wody spływa po ścianie,
  • paroprzepuszczalny – tynk pozwala ścianom oddychać, dzięki czemu jest kompatybilny z ociepleniem wełną mineralną,
  • odporny na zabrudzenia i samoczyszczący – wraz z wodą z tynku spływa brud, a sam proces nie ma wpływu na kolor ścian,
  • bez korozji biologicznej – tynki wzbogaca się środkami grzybobójczymi, dzięki którym nie rozwijają się pleśnie, glony i inne organizmy,
  • elastyczny – nie pęka i nie rysuje się; wykazuje dużą odporność na uszkodzenia,
  • dekoracyjny – Twój budynek będzie miał taki kolor, jaki sobie wymarzysz. Nie wyblaknie ani nie zżółknie pod wpływem promieniowania UV. 

Nakładanie tynku silikonowego – jak to zrobić?

Powierzchnia, na której znajdzie się tynk silikonowy, powinna być czysta, odtłuszczona, sucha i gładka. Wszystkie rysy, pęknięcia i szczeliny należy zagipsować. Tynk musi mieć jednolitą postać, dlatego trzeba go wymieszać, najlepiej mechanicznie przy pomocy mieszadła.

Sam proces nanoszenia tynku może przebiegać na dwa sposoby:

  • ręcznie – pacą i najlepiej przez jedną osobę, bo każdy ma inny sposób nakładania,
  • natryskowo – np. silikonowym pistoletem lub agregatorem.

Nakładanie jest łatwe dzięki obecnym w składzie żywicom silikonowym, dodającym elastyczności. Tynki silikonowe są przyczepne i tworzą trwałą powłokę na ścianie.

Dzień, w którym nakłada się tynk, powinien być bezdeszczowy, a jeśli pojawią się niespodziewane opady, świeżą masę trzeba osłonić folią, żeby nie narazić jej na uszkodzenia. Tynk schnie tak szybko, na ile pozwalają mu na to warunki i grubość warstwy. Przyjmuje się, że 1 mm schnie w 1 dzień.

Ile tynku silikonowego potrzeba do pokrycia elewacji i na jak długo wystarcza?

25 kg tynku silikonowego wystarcza na pokrycie 10 m2 powierzchni elewacji. To jeden z najdroższych rodzajów tynku (w porównaniu np. z tynkiem akrylowym czy tynkiem mineralnym), jednak jego wszechstronność wynagradza koszty.

Wytrzymałość silikonów sięga od kilku do kilkunastu lat – wszystko zależy od tego, czy podczas nakładania dopilnowano warunków oraz siły warunków atmosferycznych, jakie na niego działają. Tynk w dużej mierze sam się czyści, jednak warto go doglądać, konserwować i usuwać większe, zalegające zabrudzenia.

Tynki silikonowe w bogatej palecie barw znajdziesz u producenta chemii budowlanej Weber. Dzięki nowoczesnym środkom prace tynkarskie przebiegną szybko i sprawnie, a Ty na długi czas zapomnisz o remontach.

Artykuł promocyjny