Alkohol znów kupimy w nocy

W Śródmieściu Rzeszowa znów można alkohol kupować w nocy. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W centrum miasta sklepy monopolowe po godz. 22 wznowiły sprzedaż trunków.

Prohibicji nocnej w centrum Rzeszowa już nie będzie. W ubiegłym tygodniu właściciele sklepów otrzymali prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego, który zezwala na sprzedaż alkoholu w Śródmieściu od godz. 22 do 6 rano.

Od 1 lutego br. na osiedlu Śródmieście w godzinach od 22 do 6 rano wprowadzono zakaz handlu alkoholem. Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w maju unieważnił uchwałę Rady Miasta w tej sprawie. Wyrok wtedy nie był prawomocny. Przedsiębiorcy – właściciele sklepów monopolowych w centrum miasta – chcieli, żeby ratusz stwierdził, czy wyrok ten zaskarży. Dzięki temu decyzja WSA zostałaby przyśpieszona. Władze miasta jednak tego nie zrobiły i przedsiębiorcy musieli czekać.

Dopiero po pół roku prohibicja nocna zniknęła z centrum miasta. Zapadł bowiem prawomocny wyrok. Już wcześniej sąd administracyjny uznał, że Rada Miasta nie podała żadnych merytorycznych argumentów za wprowadzeniem zakazu. Z powodu nocnej prohibicji obroty 19 sklepów sprzedających alkohol w ostatnich miesiącach spadły o jedną trzecią. Teraz znów trzeba będzie w nich zwiększyć zatrudnienie.

Właściciele sklepów uznali, że uchwała radnych o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy była niesprawiedliwa i niezasadna. Podawali przykłady, że już kilkadziesiąt metrów za granicą osiedla Śródmieście handlowcy mogli bez obaw sprzedawać w nocy alkohol, a ci ze Śródmieścia takiej możliwości byli pozbawieni. Ratusz swoją decyzję o nocnej prohibicji argumentował poprawą bezpieczeństwa mieszkańców w centrum miasta. Właściciele sklepów z trunkami twierdzili, że zakaz to ograniczenie wolności gospodarczej oraz uczciwej konkurencji. Władze miasta przekonywały, że z powodu nocnej sprzedaży wódki dochodzi do awantur w centrum Rzeszowa. 

and

One Response to "Alkohol znów kupimy w nocy"

Leave a Reply

Your email address will not be published.