
RZESZÓW. W ubiegłym roku rzeszowianie tłumnie korzystali basenów przy ul. ks. Jałowego. Jedynym problemem był brak miejsc postojowych.
O tej inwestycji mówi się od dawna. Wielopoziomowy parking przy basenach ROSiR chętnie widzieliby mieszkańcy Rzeszowa oraz miejscy radni Platformy Obywatelskiej. W budżecie miasta zapisano już pierwsze środki na ten cel. Infrastruktura jest niezbędna, gdyż latem w rejonie pływalni, kierowcy nie mając alternatywy parkują samochody na… trawnikach.
Renowacja basenów ROSiR, która zakończyła się w połowie maja ubiegłego roku, była strzałem w dziesiątkę. Latem z pływalni korzystały tłumy rzeszowian i z pewnością podobnie będzie w tym roku. O przebudowę obiektu jednak nie było wcale łatwo. Inwestycja ujęta była w Wieloletniej Prognozie Finansowej przez lata, jednak z roku na rok rozpoczęcie prac przesuwano. Jeszcze w kwietniu 2016 r. przygotowano apel do prezydenta, aby zlecić opracowanie koncepcji renowacji pływalni. Plan się powiódł, a następnie zarezerwowano w budżecie środki na ten cel. Później był przetarg, prace budowlane i efekt finalny czyli estetyczne nowe baseny.
Kąpielisko latem ub.r. cieszyło się sporą popularnością, lecz wielu rzeszowian zwracało uwagę na kłopot jakim była mała liczba miejsc postojowych w rejonie obiektu. W efekcie kierowcy pozostawiali samochody na poboczu, okolicznych chodnikach, a także trawniku przy ul. Pułaskiego. Parkowanie pojazdów w dalszej odległości (np. przy ul. Cieplińskiego) nie zawsze było możliwe, gdyż wiele rodzin zabierało ze sobą plażowy ekwipunek taki jak materace czy piłki.
W związku z tym, radni Platformy Obywatelskiej, wielokrotnie apelowali o wybudowanie obok pływalni dodatkowych miejsc postojowych. – Wielopoziomowego parkingu przy ROSiR-ze oczekują mieszkańcy i już w lutym 2018 r. wystosowano w tej sprawie apel do prezydenta – mówił kilka miesięcy temu Marcin Deręgowski, radny PO.
Zielone światło
Starania radnych, a także upór mieszkańców przyniosły efekt. W budżecie miasta na 2019 r. znalazły się pierwsze środki na budowę wielopoziomowego parkingu (100 tys. zł). Szczegółów inwestycji póki, co jeszcze nie ma, lecz nieoficjalnie mówi się, że przy obecnym placu postojowym mogą zostać dobudowane dwa dodatkowe piętra. W takiej sytuacji pojemność parkingu zwiększyłaby się o blisko 250 miejsc. Całkowity koszt budowy obiektu miasto szacuje na ponad 4,5 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem infrastruktura zostanie oddany do użytku już w 2020 r. To dobra wiadomość, szczególnie że poza sezonem letnim z parkingów będą mogły korzystać osoby przyjezdne, które pracują lub uczą się w okolicy ul. Pułaskiego czy ks. Jałowego.
Kamil Lech



4 Responses to "Kiedy powstanie wielopoziomowy parking przy basenach ROSiR?"