
RZESZÓW. Istnieją realne plany na utworzenie w stolicy Podkarpacia muzeum farmacji.
– Jako szkoła z długoletnimi tradycjami w kształceniu kadr medycznych pragniemy zorganizować w swoich murach muzeum z eksponatami z dziedziny farmacji. Stanowiłoby to żywe udokumentowanie tradycji zawodu cieszącego się niesłabnącym zaufaniem publicznym – mówi Jacek Brodziński, dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rzeszowie przy ul. Warzywnej.
Dyrektor przypomina, że tradycje farmaceutyczne są mocno zakorzenione w historii Polski, chociażby przez osobę Ignacego Łukasiewicza, pochodzącego z Podkarpacia. Farmacja czerpie również z natury – tradycje związane z ziołolecznictwem. – Aby zatrzymać w pamięci historię zawodu, podjąłem inicjatywę stworzenia muzeum na kształt innych muzeów, gdzie prezentuje się pamiątki związane z zawodem, takie jak np. muzeum krakowskie czy muzeum w Bieczu. Zdaję sobie z tego sprawę, że do tego daleka droga, dlatego potrzebne mi jest wsparcie ludzi dobrej woli, którzy pragnęliby udostępnić przedmioty związane z aptekarstwem dla innych, przekazując je do nas celem wyeksponowania. Moją wizją jest stworzenie przyszkolnego muzeum, łączącego przeszłość z przyszłością. Żywej, dynamicznej struktury, gdzie zwiedzający np. uczniowie szkół średnich, ale i podstawowych, mogliby zaznajomić się z historią zawodu – mówi Brodziński. I dodaje, że marzy mu się, by szczególnie ci starsi, pod okiem doświadczonego, charyzmatycznego farmaceuty-nauczyciela zawodu, mogli samodzielnie sporządzić prosty preparat farmaceutyczny lub kosmetyczny. – Wpisuje się to bardzo fajnie w tematykę ogólnie rozumianego doradztwa zawodowego, ale w żywej formie, dla młodzieży rozważającej wybór drogi kształcenia – przekonuje. – Mamy nadzieję, że osoby związane z zawodem mają takie pamiątki, może ze zlikwidowanych aptek, i które zdecydują się nam je przekazać celem wyeksponowania, a w ten sposób sprzęty aptekarskie zyskają „drugie życie”.
Pytania o szczegóły w sprawie przekazania wszelkich przedmiotów, sprzętów i utensyliów aptecznych celem wyeksponowania na stałe w budynku szkoły można kierować do Michała Stocerza, tel. 17 858-14-21, dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.
Anna Moraniec






One Response to "Muzeum farmacji w szkole z tradycjami"