
RZESZÓW. I Ty możesz pomóc powodzianom!
Podczas powodzi byli tam, gdzie działa się ludziom największa krzywda. Pomagali ratować dobytek i nadal usuwają szkody, które wyrządziła woda. Na tym nie koniec. Właśnie ruszyła organizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną Rzeszów-Słocina zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian. – Na własne oczy widzieliśmy ogrom ludzkiego dramatu, oni potrzebują pomocy, więc nie mogliśmy postąpić inaczej – mówi strażak Maciej Rąb, pomysłodawca akcji.
Zbiórka potrwa do czwartku. Do sali parafii św. J. S. Pelczara przy ul. Lwowskiej 46 w godz. 8 – 18 można przynieść: środki czystości konieczne do usuwania skutków powodzi, ręczniki, wodę mineralną i suchy prowiant (konserwy, kasze, dżemy, makarony itp.). – Wszystkie zebrane rzeczy zostaną rozdysponowane najbardziej poszkodowanym – zapewnia Maciej.
Strażacy ochotnicy ze Słociny pracują bez wytchnienia od czasu, kiedy nasz rejon nawiedziły nawałnice. – Obecnie działamy w Zabratówce, która bardzo ucierpiała po ostatniej powodzi. Właśnie pojechał od nas pierwszy transport – 10 tys. litrów wody pitnej w butelkach, bo ludzie nie mają dostępu do wody – opowiada nasz rozmówca. – Sytuacja jest dramatyczna. Pracuje straż, pracuje wojsko i mieszkańcy.
Między innymi właśnie tam pojadą zebrane przez strażaków dary. – Przekażemy je osobom, które w powodzi straciły wszystko – zapewnia Maciej. Gdzie jeszcze? – Dotrzemy też do mieszkańców Zagórza i Błędowej Tyczyńskiej. Wszystko zależy od tego, ile przez te 3 dni uda nam się uzbierać rzeczy. Jeżeli będzie tego dużo, wyruszymy z pomocą również do innych poszkodowanych miejscowości. Wszystko zależy od tego jak będą hojni mieszkańcy Rzeszowa. Wystarczy, żeby każdy przyniósł po jednym mydle i już będziemy mieć duży sukces – kończy strażak.

Zbiórka dla powodzian z Zagórza
Do akcji strażaków ze Słociny przyłączyła się miejscowość Zagórze w gm. Jawornik Polski. – Zbieramy wszystko to, co dostajemy od ludzi: żywność, ręczniki, koce, pościele. Są chętni, którzy chcą nam oddawać meble w bardzo dobrym stanie – mówi Dorota Zapałowska, koordynator zbiórki. – Dzisiaj odwiedziliśmy 2 potrzebujące rodziny. Jedna dostała nową pralkę, druga żywność i chemię. Mamy 50 – 60 rodzin, którym potrzebna jest pomóc, bo stracili wszystko.
Dary dla powodzian z Zagórza można przekazywać w Rzeszowie i dowozić organizatorce akcji na adres Zagórze 15. Tel. Doroty Zapałowskiej: 669 334 441.
***
Zbiórki w kościołach
W najbliższą niedzielę – 5 lipca – we wszystkich kościołach diecezji rzeszowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych, której inicjatorem jest biskup rzeszowski Jan Wątroba. Zebrane środki trafią na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej, która przekaże pieniądze poszkodowanym. Pieniądze dla poszkodowanych można również wpłacać bezpośrednio na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616 z dopiskiem „Powódź”. Na terenie diecezji rzeszowskiej najwięcej szkód ponieśli mieszkańcy gmin: Chmielnik, Jasło, Skołyszyn i Tyczyn. Woda zalała domy mieszkalne, budynki gospodarcze, ogrody i pola uprawne. Tego dnia zbiórka odbędzie się również we wszystkich parafiach Archidiecezji Przemyskiej. Tam najgorsza sytuacja jest w Hadlach Szklarskich w pow. przeworskim i Starej Birczy w pow. przemyskim. Ulewa zerwała nawierzchnie dróg krajowych, blisko 100 osób zostało ewakuowanych, całkowicie zalane zostały okoliczne gospodarstwa, szkoły i budynki gospodarcze. Wszyscy, którzy chcą okazać pomoc powodzianom mogą złożyć ofiarę na konto Caritas Archidiecezji Przemyskiej: 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045, w tytule przelewu wpisując: „Powódź podkarpackie”.
Katarzyna Szczyrek



2 Responses to "Strażacy ochotnicy ze Słociny zorganizowali zbiórkę"