
ŚWILCZA. Żeby referendum było ważne, do głosowania musi przyjść co najmniej 3,5 tys. mieszkańców gminy Świlcza.
W niedzielę, 27 października, mieszkańcy gminy Świlcza pójdą do referendum, w którym opowiedzą się za lub przeciw odwołaniu wójta Wojciecha Wdowika. Rodzice uczniów z Błędowej Zgłobieńskiej nie chcą już, żeby zarządzał gminą, bo nie zgodził się przekazać stowarzyszeniu budynku szkoły podstawowej w tej miejscowości.
Rodzice uczniów ze zlikwidowanej podstawówki w Błędowej Zgłobieńskiej zaprotestowali, gdy dowiedzieli się, że wójt zabrał ze szkoły trzy zestawy komputerów i książki. – To było bezprawie – twierdzi Bożena Pyziak ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Błędowej Zgłobieńskiej. – Przecież te komputery i książki nie były własnością gminy. Kupione zostały ze składek rodziców.
– Nie wiedziałem, że to rodzice kupili komputery – mówi Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlcza. – Nikt mnie o tym nie poinformował. Gdyby wiedział, to bym ich nie zabierał. Oddam te trzy komputery i książki. Wysłałem już w tej sprawie pismo do Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Błędowej Zgłobieńskiej.
Jeszcze w sierpniu Wojciech Wdowik powiadomił rodziców, że jeżeli okaże się, iż frekwencja głosujących będzie za niska, to kosztami w wysokości 20 – 25 tys. zł, które trzeba wydać na organizację referendum, obciąży członków stowarzyszenia. Zapytaliśmy wójta, czy nadal ma taki zamiar. – Proszę zadzwonić w poniedziałek, po zakończeniu referendum, to wtedy powiem panu, czy obciążę kosztami stowarzyszenie – powiedział wójt.
W lipcu przez kilkanaście dni rodzice i członkowie stowarzyszenia okupowali dniem i nocą salę obrad Rady Gminy w Urzędzie Gminy w Świlczy. Jednak ten protest nie zmienił decyzji wójta, który zdecydował, że szkoła w Błędowej nie tylko ma być zlikwidowana, ale też nie będzie jej mogło przejąć stowarzyszenie. Rodzice do dziś nie mogą zrozumieć dlaczego, skoro Szkołę Podstawową nr 3 w Bratkowicach, w gminie Świlcza, Wojciech Wdowik zgodził się przekazać tamtejszemu stowarzyszeniu.
Żeby referendum było ważne, do głosowania musi przyjść co najmniej 3,5 tys. mieszkańców gminy Świlcza. Jeżeli będzie ich mniej, wójt Wojciech Wdowik pozostanie na swoim stanowisku.
Mariusz Andres



One Response to "W niedzielę mieszkańcy zdecydują od odwołaniu wójta"