W Twierdzy bronią się przed asfaltem

W październiku kilkuset mieszkańców Twierdzy i Kobyle, w tym uczniów, protestowało przeciw planowanej budowie wytwórni masy bitumicznej. Fot. Czytelnik

TWIERDZA. W styczniu lub lutym będzie znana opinia RDOŚ w sprawie planowanej budowy wytwórni.

Mieszkańcy Twierdzy (gm. Frysztak) nie chcą u siebie wytwórni asfaltu i stanowczo oprotestowali taki pomysł. Mimo to inwestor zabiega o wydanie przez gminę pozwolenia na budowę takiego zakładu. Przedstawiciel tej firmy wystąpił nawet do Urzędu Gminy o określenie poziomu hałasu dopuszczalnego w miejscu, gdzie miałaby być budowana wytwórnia.

Na terenie dawnej betoniarni w Twierdzy pewna firma chce wybudować wytwórnię masy bitumicznej. Mieszkańcy miejscowości nie życzą sobie takiego zakładu, bo źle oddziaływałby na środowisko i zdrowie. Obecnie trwa postępowanie administracyjne i nie ma na razie zgody na realizację tej inwestycji. Mieszkańcy dwóch miejscowości zebrali kilkaset podpisów pod protestem przeciw budowie zakładu produkującego asfalt. W październiku przed miejscem, gdzie wytwórnia miałaby być budowana zebrało się kilkuset mieszkańców Twierdzy, którzy w ten sposób wyrazili sprzeciw w związku z planowaną inwestycją.

Zakład miałby powstać na działce, gdzie funkcjonuje zakład produkujący materiały budowlane. To tylko 200 metrów od cukierni i 50 metrów od torów. Jak przekonują mieszkańcy, opary asfaltu, które będą wytwarzane, pogorszą stan zdrowia osób, które mieszkają w pobliżu. Jeden z przedsiębiorców chciał na terenie, gdzie miałby być budowany zakład z masą bitumiczną, otworzyć piekarnię. Wycofał się jednak z tego pomysłu, bo zdał sobie sprawę, że nikt nie chciałby kupować pieczywa, które byłoby wypiekane w takim miejscu. Również wójt gminy Frysztak publicznie stwierdził, że nie będzie działał na niekorzyść mieszkańców i nie pozwoli na budowę takiego zakładu.

Firma, która chce wybudować w Twierdzy zakład z asfaltem, zgodnie z zaleceniami przygotowała raport. Określiła w nim parametry działania wytworni, jaką powierzchnię działki zakład zajmie, ilu ludzi zatrudni i ile dziennie będzie wytwarzać masy bitumicznej. Jednak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ma zastrzeżenia do tego raportu. Poprosiła o jego uzupełnienie i wyznaczyła termin przygotowania pełnego raportu do 28 lutego.

– Inwestor, który chce wybudować w Twierdzy wytwórnię masy bitumicznej wystąpił do Urzędu Gminy o określenie poziomu akustyki w miejscu, gdzie ma być budowany zakład – poinformowała nas Halina Kolanko, sekretarz Urzędu Gminy we Frysztaku. – Firmie takie informacje są potrzebne, bo Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oczekuje od niej uzupełnienia przesłanego raportu o tym, jak inwestycja wpływałaby na środowisko. Urzędnicy opracowują dokument, który precyzowałaby, jaki poziom hałasu byłby dopuszczalny w miejscu planowanej budowy zakładu asfaltu. Powinien być gotowy w dwóch pierwszych tygodniach stycznia 2020 r.

Po uzupełnieniu raportu przez inwestora, Regionalna Dyrekcja będzie miała 30 dni na wydanie opinii w sprawie budowy wytwórni asfaltu. Jeśli RDOŚ wyrazi negatywną opinię o tej planowanej inwestycji, to w gminie rozpoczną się konsultacje społeczne. Dopiero wtedy kontynuowane będzie postępowanie administracyjne i wójt wyda decyzję, czy taka inwestycja w Twierdzy będzie mogła być realizowana. Co do wyniku konsultacji, to można już być pewnym, że mieszkańcy wypowiedzą się przeciw wytwórni, bo dotąd cały czas mówią „NIE” dla planowanej inwestycji.

Mariusz Andres

2 Responses to "W Twierdzy bronią się przed asfaltem"

Leave a Reply

Your email address will not be published.